Pottermore Yeni İçerikleriyle Geliyor!

Pottermore, Harry Potter dünyasından tüm kesitleri paylaşıp son Bina Kupası’nı da gerçekleştirince, biz Potter müdavimleri kara kara düşünmeye başlamıştık sitenin sonu geldi mi diye.

Peki ya son değilse?

Bugün öğrendiğimiz bilgilere bakılırsa bu bir son değil. Pottermore sitesi; tamamı yeniden tasarlanacak arayüzüyle biz hayranlarına JK Rowling’in kaleminden çıkan, Harry Potter dünyasına ait çok daha geniş bilgiler sunmaya hazırlanıyor. Örneğin yakın zamanda tiyatro oyunu olarak sergilenecek olan The Cursed Child, yeni Fantastik Canavarlar film üçlemesi hakkında bilgiler gibi.

Pottermore CEO’su Susan Jurevics’in açıklamalarına göre sitenin yeni tasarımı yeni nesil okuyuculara odaklanmak yerine siteyi düzenli ziyaret eden kullanıcıların demografik özelliklerine göre şekillenecek.

Pottermore ilk çıktığında site yeni nesil okuyucular için konumlandırılmıştı ve bu okuyucuların çocuklar olduğu kabul edilerek tasarlanmıştı. Dolayısıyla sitenin şu anki tasarımı, içeriği oyunlaştırma yöntemiyle sunuyor. Yani koleksiyonunuza eşya toplamak, büyüleri gerçekleştirmek gibi aksiyonlar çok kolaylıkla yapılabiliyor. Bu çocuklar için uygun ancak asıl çekirdek kitle bu değil.

Pottermore’un hazırlanmakta olan yeni arayüzü ise masaüstü ve dizüstü kullanıcılarından çok mobil cihazlara, iPad’lere yönelik tasarlanıyor. Jurevics açıklamasında şunları kaydetti;

Tasarım teknolojisi açısından baktığınızda, Pottermore ilk çıktığında iPad henüz piyasaya sürülmemişti ve Pottermore kitlesi telefonlarıyla uyumuyordu. Pottermore’un gerçekten de masaüstü ve dizüstü deneyimine uygun olduğunu söyleyebilirim ancak bu kullanım alışkanlığı yok olmak üzere.

Pottermore kitapların e-kitap sürümlerini de satıyor şu an için ancak sitenin bu bölümü de bakıma alınacak yakın zamanda.

Pottermore’u ziyaret eden hayranlarımıza soralım: Pottermore’de neler olsun istersiniz? Ya da önceki Pottermore deneyimleriniz size neler kazandırdı? Cevaplarınızı alta bekliyoruz!