Rowling: Lanetli Çocuk Tiyatro Oyunu İki Bölüm Olacak!

JK Rowling yaptığı son açıklamasında Harry Potter ve Lanetli Çocuk (Harry Potter and the Cursed Child) tiyatro oyununun iki bölüm halinde sahneleneceini duyurdu.

Jack Thorne’un yazacağı oyun; JK Rowling, Jack Thorne ve John Tiffany’nin kaleminden çıkan yeni bir hikaye üzerine kurulu. Oyunun Londra galasının Palace Theatre’da 2016 yazında yapılması planlanıyor.

İlginizi çektiyse çok daha fazla bilgi için haberin devamına bekliyoruz!

JK Rowling’in saat 10.00 gibi attığı tweetinde, “Üzerinde çalıştığımız hikayenin destansı özü gereği, Harry Potter ve Lanetli Çocuk iki bölüm halinde sahnelenecek!” duyurusuna yer verdi.

Bu haberi duyunca hemen herkes gibi biz de çok heyecanlandık. Oyunun yönetmeni John Tiffany ve yazarı Jack Thorne ise bazı noktalarda açıklamalarda bulundu.

Bafta ödüllü yazar Jack Thorne, büyücülük dünyasının daha derinine inme fırsatı bulduğu için durumdan memnun.

Thorne “Açıkçası hikayeyi iki bölümde anlatmaya karar verdiğimizde çok sevindim. Çünkü karakterlerle çok daha fazla zaman geçirme şerefine nail olacağım.” dedi.

“Harry Potter’ı sahneleme görevinin bana verilmesi hala daha inanılmaz ve şaşırtıcı geliyor. Kitapları ve filmleri henüz yeni yalayıp yutmuş biri olarak daha heyecan verici bir şey olamazdı.”

Tony ve Oliver ödüllü yönetmen John Tiffany’de de heyecan aynı seviyede gibi görünüyor.

Tiffany “Daha önce hiç böyle bir işte çalışmamıştım. Tiyatroda genelde uyarlama yaparsınız ya da yeni bir hikaye ortaya koyarsınız. Harry Potter ve Lanetli Çocuk’ta ise bugüne kadar yazılmış en değerli kitaplardan ve en sevilen karakterlerden biriyle çalışıyoruz. Ayrıca JK Rowling ile çalışarak, büyücülük dünyasına ait, henüz hiç kimsenin bilmediği bir hikayeyi anlatacağız, bu oldukça neşeli.” açıklamasında bulundu.

“Harry Potter serisinin tamamıyla örtüşen bir ortak payda ve tutku söz konusu, bu nedene hikayeyi sizlere iki bölüm halinde sunmaya karar verdik.”

Jack ve John bugün tiyatro dünyasının en önemli isimleri arasında. JK Rowling’in yaratmış olduğu karakterler üzerine bu kadar titremeleri de hikayeye ne kadar önem verdiklerini gözler önüne seriyor.

“Umarım bu işi hakkıyla başarırız.” diyor yazar Jack Thorne. “Diğer 7 hikayeye bağlı kalmak devamlı aklımın bir köşesinde. Umarım insanlar bu oyunu da hikayeyi sevdikleri gibi severler. Yaptığımız her şeyi bunu düşünerek yapıyoruz.”

Hikaye sadece yazar ve yönetmeni değil, bu hikayeyi sahneye koymak için çalışan büyük bir ekibi de ilgilendiriyor.

“Bu yapım üzerinde çalışan, kitaplarla büyümüş ya da kitapları çocukları sayesinde keşfetmiş kocaman bir ekip var. Onları ‘Harry’i tekrar göreceğimizi hiç düşünmemiştik. Ama işte burada…’ derlerken duymak heyecan verici” diyor yönetmen Tiffany.

Harry Potter ve Lanetli Çocuk tiyatro oyununun 2016 yazında Londra’da sahnelenmeye başlanması planlanıyor. Biletler ise bu sonbaharda satışa çıkacak. Öncelikli bilet satışı için buraya tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğiz. Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Biz bu oyunu ne şekilde izleyebiliriz acaba? Farklı alt yazılarla piyasaya sürülen DVD’leri olur mu? Ya da oyun orijinal dili ile ülkemize gelir mi? Yorumlarınızı alta bekliyoruz!