Sihir Bakanları’nın Tam Listesi ve Biyografileri, Yeni Pottermore Çevirisi!

Güncellenen Pottermore’dan sizler için çeviri yapmaya devam ediyoruz. “Writing by JK Rowling” bölümünde yayınlanan seçme bir maddeyi daha sizlerle buluşturuyoruz: Rowling’in kaleminden gelmiş geçmiş tüm Sihir Bakanları!

İlk kadın Sihir Bakanı kimdi? Peki ilk Muggle doğumlu olan Bakan? Ya da Lord Voldemort’un yükselişiyle ilk karşılaşan bakanı biliyor musunuz? Peki Voldemort Harry’e saldırdığında kim görevdeydi?

Okumaktan aşırı zevk alacağınıza emin olduğumuz yeni çeviri için sizleri haberin devamına bekliyoruz!

Sihir Bakanları

Sihir Bakanlığı, Sihir Bakanı ünvanını taşıyan ilk kişi olan Ulick Gamp’ın göreve getirilmesi ile resmi olarak 1707 yılında* kuruldu. Sihir Bakanı demokratik seçimle başa gelir. Ancak bazı kriz zamanlarında görevin belli bir kişiye halk oylaması yapılmadan teklif edildiği de olmuştur (Albus Dumbledore bu teklifin yapıldığı kişilerdendir, ancak defalarca reddetmiştir). Sihir Bakanı’nın görev süresi için bir kısıt bulunmamaktadır, ancak Bakan en fazla 7 yıl sürebilecek dönemler içerisinde seçim düzenlemekle yükümlüdür. Sihir Bakanları, meslektaşları Muggle Bakanlarına göre genellikle daha uzun süre görevde kalırlar. Genel konuşmak gerekirse, bazı homurdanmalar dışında halk Sihir Bakanı’nın arkasındadır, ki bu Muggle dünyasında pek nadir görülen bir durumdur. Bunun nedeni belki de büyücülerin hissettiği “eğer kendi kendimizi akıllıca yönetiyor görünmezsek Muggle’lar müdahale etmeyi deneyebilir” duygusudur.

Muggle Başbakanı, Sihir Bakanı’nın atanmasında rol almaz. Çünkü bu sadece büyücülük dünyasını ilgilendiren bir durumdur. Britanya’da büyücülük dünyasını ilgilendiren herhangi bir olay Sihir Bakanı tarafından yönetilir ve bakanlıkta son karar mercii Bakan’ın kendisidir. Sihir Bakanı’nın, Muggle Başbakanı’na yapacağı acil durum ziyaretleri, Başbakan’ın Downing Sokağı 10 Numara’da bulunan çalışma ofisinde asılı Ulick Gamp’ın (ilk Sihir Bakanı) portresi aracılığıyla haber verilir.

Hiçbir Muggle Başbakanı, Sihir Bakanlığı’na ayak basmamıştır. Nedenini eski bakanlardan Dugald McPhail (görev yılı 1858-1865) kısaca “zavallı beyincikleri gördüklerini kaldıramazdı” şeklinde özetler.

Bakan: Ulick Gamp
Görev Yılı: 1707-1718

Büyüceşura’nın eski başkanı olan Gamp, inatçı ve korkmuş büyücülük dünyasını Uluslararası Gizlilik Statüsü’ne göre hale yola sokmaya çalışırken çok sıkıntılı bir görevi üstlendi. En büyük mirası, kurduğu Sihirsel Yaptırım Dairesi’dir.

Damocles Rowle
1718-1726

Rowle “Muggle’a geçit yok” üzerine kurulu bir politikayla seçildi. Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu tarafından ağır eleştirilere maruz kalan Rowle sonunda istifa etmeye zorlanmıştır.

Perseus Parkinson
1726-1733

Muggle ile evlenmeyi yasa dışı sayan bir kanunu geçirmeye çalışmıştır. Halkın nabzını yanlış tutmuştur; Muggle karşıtlığından gına gelen ve barış isteyen büyücülük dünyası ona ilk fırsatta seçimde güle güle demiştir,

Eldritch Diggory
1733-1747

İlk kez Seherbaz işe alım programını kuran, halkın sevdiği bakan. Ofisinde ölmüştür. (ejderha frengisi)

Albert Boot
1747 – 1752

Hevesli ama yeteneksiz. Yanlış yönetilen bir goblin ayaklanması sonucu istifa etmiştir.

Basil Flack
1752 – 1752

En kısa süre görevde kalan bakan. İki hafta süren görevinde goblinler kurtadamlara katılınca istifa etmiştir.

Hesphaestus Gore
1752 – 1770

Gore ilk Seherbaz’lardandır. Sihirli yaratıklara karşı bir kaç isyanı başarılı bir şekilde bastırmıştır. Ancak kurtadamların rehabilitasyon programlarına karşı bu inkarcı yaklaşımı daha fazla saldırı olmasına neden olmuştur. Azkaban hapisanesini yenileyerek faal hale getirmiştir.

Maximilian Crowdy
1770 – 1781

Dokuz Crowdy’nin babası olan bu karizmatik lider, Muggle’lara karşı saldırı yapmayı planlayan bir çok aşırı uç safkan grubun tasfiyesini gerçekleştirmiştir. Ofisindeki şüpheli ölümü bir çok kitaba ve komplo teorisine konu olmuştur.

Porteus Knatchbull
1781 – 1789

Dönemin Muggle Başbakanı Lord North tarafından gizlice çağrılan Bakan’a, Kral III. George’un ani gelişen akıl sağlığı problemi için bir şey yapıp yapamayacağı sorulmuştur. Lord North’un büyücülere inandığı dedikoduları yayılmaya başlayınca yapılan bir güvenoyu yoklamasının ardından istifa etmiştir.

Unctuous Osbert
1789 – 1798

Genelde safkanların refahı ve konumu ile çok ilgili olduğu görünmüştür.

Artemisia Lufkin
1798 – 1811

İlk kadın Sihir Bakanı. Uluslararası Sihirsel İşbirliği Dairesi’ni kurmuştur. Bakanlık yaptığı dönemde Britanya’da bir Quidditch Dünya Kupası düzenlenmesi için lobi faaliyetleri yürütmüş ve başarılı olmuştur.

Grogan Stump
1811 – 1819

Çokça sevilen Sihir Bakanı aynı zamanda tutkulu bir Quidditch taraftarıdır (Tutshill Tornados). Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi’ni kuran Bakan, uzun zamandır ihtilaf konusu olan sihirsel canavarlar ve yaratıklar hakkında düzenlemeler getirilmesine ön ayak olmuştur.

Josephina Flint
1819 – 1827

Muggle karşıtı bir yönetim sergilemiştir. Telgraf gibi yeni Muggle teknolojilerinden şikayetçi olan Bakan, bunun asaların düzgün çalışmasını engellediğini iddia etmiştir.

Ottaline Gambol
1827 – 1835

İleri görüşlü bir Bakan olan Gambol, Muggle beyin gücünü araştırmak üzere komiteler kurdurmuştur ki İngiliz İmparatorluğu’nun bu döneminde bu güç büyücülük dünyasının ona verdiği itibardan daha fazlasını hakediyora benziyordu.

Radolphus Lestrange
1835 – 1841

Kendisini yok saymış olan Esrar Dairesi’ni tepkisel olarak kapatmaya yeltenmiş kişi. Sonunda sağlık sebeplerini gerekçe göstererek istifa etmiştir, ama aslında ofisteki stresi kaldıramadığı söylenir.

Hortensia Milliphutt
1841 – 1849

Görev almış hemen her bakandan daha fazla düzenlemeye imza atmıştır. Bu düzenlemelerin çoğu yararlı sayılmakla birlikte bazılar külfet olarak görülmüştür (özellikle şapkaların sivri olması konusundaki düzenlemeler), bu da kaçınılmaz bir politik çöküş doğurmuştur.

Evangeline Orpington
1849 – 1855

Kraliçe Victoria’nın iyi bir dostu olan Orpington, Bakan olması bir yana cadı olduğunu dahi Kraliçe ile paylaşmamıştır. Kırım Savaşı sırasında büyüyle (ve yasa dışı olarak) görevden indirildiği düşünülüyor.

Priscilla Dupont
1855 – 1858

Muggle Başbakanı Lord Palmerston için büyük bir tiksinme besleyen Dupont, Başbakan’ın cebindeki bozuklukları kurbağa yumurtasına dönüştürmek gibi işlere yol açtığından istifaya zorlanmıştır. İlginçtir ki Başbakan Palmerston da iki gün sonra Muggle’lar tarafından istifaya zorlanmıştır.

Dugald McPhail
1858 – 1865

Emin ellerden biri. Bu dönemde Muggle parlamentosu ne kadar çalkantılı bir dönemden geçtiyse sihir dünyası da bir o kadar sakin bir dönem geçirmiştir.

Faris “Spout-hole” Spavin
1865 – 1903

En uzun süre görev yapan aynı zamanda çenesi düşük Bakan. Pek bir rezil “bir at-adam, bir hayalet, bir de cüce bir gün bara giderler” fıkrasını anlatırken fıkranın can alıcı noktasına içerlenen bir at-adamın suikast girişiminden (tepmesinden) kurtulmuştur. Kraliçe Victoria’nın cenazesine amiral şapkası ve tozluğu ile katılınca, Büyüceşura nazikçe, belki de çekilme vaktinin geldiğini söylemiştir (bıraktığında 147 yaşındaydı).

Venusia Crickerly
1903 – 1912

İşin ehli ve aynı zamanda sempatik olarak nitelendirilebilecek ikinci eski-Seherbaz Bakan. Korkunç bir bahçe kazasında hayatını kaybetmiştir (adamotu kaynaklı).
Archer Evermonde
1912 – 1923

Muggle’ların I. Dünya Savaşı sırasında görev yapan Bakan, Uluslararası Gizlilik Statüsü’nü geniş ölçekte ihlaller yaşanmasın diye acil bir yasayla cadı ve büyücülerin savaşa dahil olmasını yasaklayan bir düzenleme çıkardı. Ancak binlercesi imkan olduğunda Muggle’lara yardım ederek Bakan’a karşı çıktılar.

Lorcan McLaird
1923 – 1925

Yetenekli bir büyücü olsa da yeteneksiz bir politikacıydı. Çok nadir konuşan Bakan, ya tek heceli sözcünler demekle yetinirdi ya da asasının ucundan çıkardığı dumanla haberleşmeyi tercih ederdi. Tuhaflıklarına katlanılamayan Bakan görevden uzaklaşmaya zorlandı.

Hector Fawley
1925 – 1939

McLaird’in tam tersi bir kişilik göstermesinden dolayı seçildiğinden şüphe olmayan coşkulu ve heyecanlı Fawley, Gellert Grindelwald’ın büyücülük dünyasına savurduğu tehditleri yeterince ciddiye almadı. Bedelini de işiyle ödedi.

Leonard Spencer-Moon
1939 – 1948

Sihirsel Kazalar ve Felaketler Dairesi’nde ayak işlerine bakmaktan bu seviyeye yükselmiş etkili bir Bakan’dır. Uluslararası büyücülük ve Muggle ihtilafı alanında mükemmel bir yönetim sergilemiştir. Winston Churchill’le iyi iş ilişkileri sürdürmüştür.

Wilhelmina Tuft
1948 – 1959

Bu neşeli cadının yönetiminde barış ve refah içinde yaşanmıştır. Sırtlan otu aromalı şekerlemeye alejisinin olduğunu, çok geç, farkederek ofisinde hayatını kaybetmiştir.

Ignatius Tuft
1959 – 1962

Wilhelmina Tuft’ın oğlu. Annesinin halktan gördüğü desteği kullanarak başa gelmiştir. Çok tartışılan ve tehlikeli Ruhemici yetiştirme programını kuracağına söz vermiştir, ve görevden çekilmeye zorlanmıştır.

Nobby Leach
1962 – 1968

İlk Muggle doğumlu Sihir Bakanı. Göreve getirilmesi bir çok eski saf-kan gruplarını dehşete düşürmüştür ve bir çoğu tepki olarak Bakanlık’taki görevlerinden istifa etmiştir. İngiltere’nin 1966 Dünya Kupası zaferiyle ilgili çıkan müdahalesi olduğu yönündeki her iddiayı reddetmiştir. Gizemli hastalıklar baş gösterince görevi bırakmıştır (bir çok komplo teorisi ortaya atılmıştır).

Eugenia Jenkins
1968 – 1975

Jenkins atmışların sonuna doğru Kofti Hakları yürüyüşleri sırasında patlak veren saf-kan ayaklanmalarıyla akıllıca baş etmiştir. Ancak ne yazık ki hemen peşine Lord Voldemort’un ilk yükselişiyle karşılaşmıştır. Bu meydan okumaya karşı yetersiz kaldığı gerekçesiyle Jenkins yönetimi devrilmiştir.

Harold Minchum
1975 – 1980

Ödün vermeyen anlayışıyla bilinen Bakan, Azkaban’a çok daha fazla Ruhemici yerleştirdi. Ancak Voldemort’un güce giden yolda bariz yükselişini frenleyemedi.

Millicent Bagnold
1980 – 1990

Oldukça yetenekli bir Bakan. Harry Potter’ın, Lord Voldemort’un saldırısından sağ kurtulduğu gün içinde ve gece meydana gelen çok fazla sayıda Uluslararası Gizlilik Statüsü’nün ihlaliyle ilgili Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu’nun sorularını cevaplamak durumunda kalmıştır.

Cornelius Fudge
1990 – 1996

Eski düzene aşırı düşkün, oldukça kariyer sahibi bir Bakan. Devam eden Lord Voldemort tehdidine karşın ısrarlı inkârı ona işine mâl oldu.

Rufus Scrimgeour
1996 – 1997

Koltuğa oturan üçüncü eski Seherbaz bakan Scrimgeour, ofisinde Lord Voldemort’un ellerinde hayata gözlerini yummuştur.

Pius Thicknesse
1997 – 1998

Tüm görev süreci boyunca Imperius laneti altında olduğundan ve yaptığı hiçbir şeyin bilincinde olmadığından hemen her resmi kayıttan çıkarılmıştır.

Kingsley Shacklebolt
1998 – günümüz

Lord Voldemort’un ölümünü takiben Ölümyiyenler’in ve Voldemort destekçilerinin yakalanmasını gerçekleştirmiştir. Önceleri “geçici bakan” diye anılsa da Shacklebolt defalarca seçilmiştir.

*1707 öncesinde Büyücülerin Konseyi, Britanya’daki büyücülük camiasına en uzun süre hizmet veren ancak tek olmayan bir yönetim organıydı. 1962 yılında Uluslararası Gizlilik Statüsü’nün oluşturulmasıyla, saklanmakta olan büyücülük camiası; kendilerini destekleyecek, yönetecek ve iletişim içinde olmalarını sağlayacak; ve şimdiye kadar kullandıklarından daha iyi yapılandırılmış, organize ve daha kompleks bir yönetim yapısına ihtiyaç duydu. Bu yazıdaysa sadece “Sihir Bakanı” ünvanını tatmış olanlara yer verildi.

Sihir Bakanları

Orijinal Hikaye: Pottermore

Çeviri: Seherbaz.com