Potter List: 7 Maddede Görünmezlik Pelerini’nin Ortaya Çıktığı Anlar!

Gün geçtikçe Pottermore ile daha çok haşır neşir oluyoruz ve sizlere çok daha eğlenceli içerikleri çevirmek için uğraşıyoruz.

Şimdi başladığımız seri ise Potter List! Gerçi sanırız ki ismini biz uydurduk!

İnternette hemen hepimizin çok sevdiği ve okumaya doyamadığımız “liste” tarzını Harry Potter ile buluşturan bu serimizi çok seveceğinizden eminiz!

O zaman hiç beklemeden Görünmezlik Pelerini işe başlıyoruz ve sizi Görünmezlik Pelerini’nin ortaya çıkarak Harry’nin yardımına koştuğu 7 güzel sahneyi kitaptan alıntılarla okumak için haberin devamına bekliyoruz!

Bu ve bundan sonra eklenen tüm Potter List sayfalarını ayrıca sol menüde tek bir başlık altında bulabilirsiniz.

Gorunmezlik_Pelerini_buyuk

Babası’nın Görünmezlik Pelerini’ni bir Noel sabahı ayağının ucunda bulan Harry, ne kadar özel bir şey olduğunu onu görür görmez anlamıştı.

Pelerinin yaptığı en temel iş, mükemmel bir gizlilik sağlaması, ancak ortaya çıktığı daha başka anlar da var. İşte 7 maddede Harry’nin Görünmezlik Pelerini’ne sahip olmasına minnettar olduğu anlar…

 

pelerin
1) Lucius Malfoy ile Hagrid’in Kulübesi’ndeyken.

Hagrid’in Kulübesi’nde Harry ve Ron, Malfoy’un soğuk ve meymenetsiz sesini işitmişlerdi. Aynı zamanda Sihir Bakanı Cornelius Fudge’ın, Hagrid’i haksız yere Azkaban’a götürmeye geldiğini ve Dumbledore’un müdürlük görevinden de uzaklaştırıldığını öğrenmişlerdi.

“Çok üzücü bir durum, Dumbledore,” dedi Mr Malfoy ağır ağır. Bir parşömen çıkardı. “Ama yönetim kurulu üyeleri artık çekilmen gerektiği görüşünde. Bu bir Uzaklaştırma Emri, üzerinde on iki imzayı da bulacaksın. Korkarım senin artık becerini kaybetmeye başladığın görüşündeyiz. Şimdiye kadar kaç saldırı oldu? Bu öğleden sonra iki tane daha oldu, değil mi? Bu gidişle Hogwarts’ta hiç Muggle çocuğu kalmayacak ve hepimiz bunun okul nasıl korkunç bir kayıp olacağını biliyoruz.”

Harry Potter ve Sırlar Odası

2) Üçbüyücü Turnuvası’nda ejderha kafeslerinin yanında.

Hagrid kulübesinin yakınında bir yerde Harry’e turnuvadaki ilk görevinde yardımcı olabilecek bir şey göstereceğini söylemişti, tabii pelerininin altında gözlerden uzak kalabilirse.

Hagrid öne düşüp Madam Maxime’i bir ağaç öbeğinin çevresinden döndürdü, sonra durdu. Harry koşarak yanlarına gelmişti. Bir an için şenlik ateşleri gördüğünü, insanların bu ateşlerin çevresinde koşturduklarını sandı – sonra da ağzı açık kaldı-. Ejderhalar.

Dört tane yetişkin, muazzam büyüklükte, kötücül görünüşlü ejderha, çevresi kalın kerestelerle çevrilmiş bir bölme içinde arka ayaklarının üzerinde dikilmiş, kükrüyor ve burunlarından soluyorlardı. Yerden on beş metre yüksekliğe kadar uzanan boyunlarının ucundaki ardına kadar açık, sivri dişli ağızlarından karanlık gökyüzüne ateş selleri fışkırıyordu.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

ejderhalar

3) Hogwarts’ta gecenin ilerleyen saatlerinde.

Köşeye sıkışmış zar zor ayağının üzerinde dururken Harry, Snape’in Filch’e birilerinin iksir malzemeleri aradığını söylediğine kulak misafiri oldu.

“- ve odamdan geçerken, meşalelerin yandığım, bir dolap kapısının da aralık olduğunu gördüm! Biri odamı karıştırmış!”

“Ama Peeves bunu yapamaz ki -“

Snape, “Yapamayacağını biliyorum, Filch!” diye yine tersledi hademeyi. “Ben odamı yalnızca bir büyücünün açabileceği sihirli bir mühürle kapalı tutarım!” Snape merdivenden yukarı baktı, bakışları dosdoğru Harry’nin içinden geçti, sonra da aşağıdaki koridoru taradı. “Benimle gelmeni ve odama giren davetsiz misafiri bulmama yardım etmeni istiyorum, Filch.”

Harry Potter ve Ateş Kadehi

4) Knockturn Yolu’nda.

Harry, Ron ve Hermione’nin asla görülmek istemeyecekleri ama aynı zamanda Draco Malfoy’un Borgin and Burkes’te ne gizli işler çevirdiğini öğrenebilecekleri bir yer.

“Borgin’e doğru yürüdü ve görüntü vitrinli bir dolap tarafından engellendi. Harry, Ron ve Hermione onu görüş alanlarının içinde tutmak için yanlamasına kaydılar, ama hepsinin görebildiği şey çok korkmuş görünen Borgin’di.

“Birisine söylersen,” dedi Malfoy, “gereken cezayı alırsın. Fenrir Greyback’i biliyorsun degil mi? Bir aile dostudur. Ara sıra tüm dikkatini bu probleme verip vermediğinden emin olmak için uğrayacak.”

Harry Potter ve Melez Prens

borgin

5) Hogwarts Ekspresi’nde.

Harry Draco’nun kompartımanına tam zamanında sızdı ve Draco’nun Slytherinlilere has kendini beğenmiş ses tonuyla “belki de bir sonraki sene okula dönmeyeceğini” söylediğini duydu.

“Yani, seneye Hogwarts’ta bile olmayabilirim, şişman bir ihtiyarın beni sevip sevmemesi ne fark eder ki?”

“Seneye Hogwarts’ta bile olmayabileceğini söylerken neyi kastediyorsun?” dedi içerleyerek, Malfoy’un saçlarına çeki düzen vermeyi bir anda kesen Pansy.

“Asla bilemezsin,” dedi Malfoy yapmacık bir gülümsemeyle. “Ee… daha iyi ve daha büyük yerlerde olabilirim.”

Pelerininin altından parmaklı bagaj raflarından birine çöken Harry’nin kalbi delicesine çarpıyordu. ”

Harry Potter ve Melez Prens

6. Boş bir sınıfın dışında.

Büyük bir şaşkınlıkla Profesör Snape’in, Draco’ya gizli planını gerçekleştirmesinde yardım teklifinde bulunmasını dinlerken.

“Beni dinle,” dedi Snape, şimdi sesi o kadar alçaktı ki Harry duyabilmek için kafasını iyice anahtar deliğine bastırdı.

“Sana yardım etmeye çalışıyorum. Seni koruyacağıma dair annene söz verdim. Bozulmaz Yemin’i ettim, Draco—”

7) Astronomi Kulesi’nde.

Vücut Kilitleme Büyüsü ile donakalmış ve gözlerden uzakta saklanmış olan Harry şu durumda sadece Malfoy, Snape ve Ölüm Yiyenler’in Dumbledore ile yüzleşmelerini duyabiliyordu.

“Snape bir an için gözünü dikip Dumbledore’a baktı, zalim yüzünün her çizgisine iğrenme ve nefret kazınmıştı.

“Severus…lütfen…”

Snape asasını kaldırdı ve direk Dumbledore’a doğrulttu.

“Avada Kedavra!”

Harry Potter ve Melez Prens

astronomi-kulesi

Görünmezlik Pelerini elbette bundan sonra da işe yaramaya devam etti. Ayrıca kendisinin Ölüm Yadigârları’ndan biri olduğunu da öğrendik. Sizin Görünmezlik Pelerini ile ilgili düşündükleriniz neler? Alta yorumlarınızı bekliyoruz !

Orijinal İçerik: Pottermore

Çeviri: Seherbaz