Potter List: 8 Maddede Neden McGonagall Görebileceğiniz En İyi Yönetici Olurdu?

Daha önce görmediklerimizi gösteren, duymadıklarımızı duyuran Pottermore’dan listeler gelmeye devam ediyor. Bizim de Potterlist adını verdiğimiz serimizin ikinci listesinde hepimizin sevgilisi Profesör McGonagall’a yer veriyoruz!

Şimdi sizlere kitaptan alıntılarla McGonagall gibi bir patronunuz olsa nasıl olurdu onu göstereceğiz. Haberin devamını okuduğunuzda siz de bize hak vereceksiniz ki McGonagall gibi bir patron, sahip olabileceğiniz en iyi patron olurdu.

Haydi haberin devamına!

McGonagall_Yonetici_Potterlist

Zorlu, çetin, lafı gediğine koyan soğukkanlı biri, üstelik kurallara ne zaman uyup ne zaman yıkması gerektiği konusunda bilge bir kişi. Bize öyle geliyor ki McGonagall iş hayatında görebileceğimiz en iyi yönetici olurdu.

1

1)Yeteneklerini keşfetmene yardım ederdi.

Eğer Prof. McGonagall olmasaydı Harry neredeyse yüzyılın en genç Quidditch oyuncusu olabilir miydi?

“Doğuştan yetenekli bu çocuk. Ben böyle bir şey görmedim. Bu senin süpürgeye ilk binişin miydi, Potter?”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

İyi bir patron, gizli kalmış yeteneklerinizi gün yüzüne çıkarır ve hep daha iyisini yapmanız için sizi teşvik eder. McGonagall, Harry’deki potansiyeli gördü, düşünsenize işe yeni başlayan birine nasıl destek olurdu.

2) Yardıma ihtiyacınız olduğunda orada olurdu.

Ofis entrikaları dönüyor olsa bile.

“Potter’ın Seherbaz olmak için zerre kadar şansı yok!” Profesör McGonagall da ayağa kalktı, ama onunki çok etkili oldu; Profesör Umbridge’in tepesinden bakıyordu. “Potter,” dedi ortalığı inleten bir sesle, “senin Seherbaz olmana yardım edeceğim, hayatta yapacağım son şey bu olsa bile! Sana her gece ders vermem gerekse de, gereken sonuçları almanı sağlayacağım!”

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Daha önce bölüm yöneticilerinizin çatıştığını gördünüz mü? Ofis ortamı bazen kutuplaşıp gerilebilir, ama McGonagall gibi bir yönetici arkanızda duracaktır.

3) Ayrıca püskevitin her şeyi daha kolay kılacağını bilirdi.

Her iş günü nefis, sakinleştirici bir bisküvi ile daha güzel oldurdu.

Profesör McGonagall masasına oturarak Harry’ye kaşlarını çattı. Sonra, “Bir bisküvi al, Potter,” dedi.

Bir-ne?

Bir bisküvi al,” dedi sabırsızlıkla. Masasındaki kâğıt yığınlarından birinin üzerinde duran ekose desenli teneke kutuyu işaret etti. “Ve otur.”

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Ekibi motive etmek için bisküvi kutusunu ne zaman doldurman gerektiğini bilmek gerçekten yetenek ister.

4) Sizi bir ton evrak işinden kurtarırdı.

Can sıkan yöneticilere karşı fazladan bir yardım hepimizin işine yarardı.

“Ona Zaman Döndürücü deniyor,” diye fısıldadı Hermione. “Okuldaki ilk günümüzde Profesör McGonagall’dan aldım. Bütün derslerime girebilmek için bütün yıl kullandım. Profesör McGonagall kimseye söylememem için bana yemin ettirdi. Onu alabileyim diye Sihir Bakanlığı’na bir sürü mektup yazmak zorunda kaldı.”

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Bir anlığına Zaman Döndürücü’nüz olmasının ne muhteşem bir şey olacağını düşünsenize!

2

5) Hiddetli ve koruyucudur.

McGonagall; okulu, arkadaşları ve öğrencileri tehlikede olduğunda öbür yüzünü gördüğümüz insanlardandır.

“McGonagall‘ın önünde bir sürü dört nala koşan masa yanlarından geçebilsin diye kendilerini bir kapıya yasladılar. Onları görmemiş gibiydi. Saçı açılmıştı ve yanağında bir kesik vardı. Köşeyi döndüğünde onun çığlığını duydular, ―HÜCUM!”

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

İşte bu tam da akıl hocanızda görmek isteyeceğiniz bir cesaret örneğidir.

6) Farketmeseniz de aslında üzerinize titrer.

Tamam belki her e-postanıza cevap vermez, tüm parlak fikirlerinize tutkuyla sarılmaz, ancak size bir şey olacak olsa mahvolur. Tıpkı Harry Potter’ı kaybettiğini düşündüğünde olduğu gibi.

“Bekledi. Her an uğruna ölmeyi denediği insanlar, açıkça ölü halde yatan onu göreceklerdi, Hagrid‘in kollarında.

―HAYIR!

Çığlık olduğundan da korkunçtu çünkü Profesör McGonagall‘ın böyle bir ses çıkarabileceğini asla ne ummuş ne de hayal etmişti.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

İşte sizi bu derece umursardı. Eğer bu sahne tüylerinizi diken diken etmediyse, başka ne edebilir bilmiyoruz.

3

7) Siz de farkettirmeseniz bile onun üzerine titrersiniz.

Biri ona saygısız davranırsa tepkiniz şiddetli olur, aynı Harry’nin gösterdiği gibi.

“Amycus etrafına baktığında ise Harry ―Crucio! diye bağırdı.” “―Potter! diye fısıldadı Profesör McGonagall, kalbini tutarak. Potter buradasın! Ne? Nasıl? Kendini toparlamaya çalıştı. ―Potter, bu aptalcaydı! ―Size tükürdü, dedi Harry.―Potter – ben – bu çok – çok yiğitçeydi”

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Kimse patronuma çatamaz.

8) Geriye dönüp baktığında onun en iyi yönetici olduğunu farkedersin.

McGonagall katı biri ancak bu bir cadı veya büyücünün ustalaşmak isteyebileceği en zor dallarından birini öğretmeye çalıştığı için böyle.

“Biçim Değiştirme, Hogwarts’ta öğreneceğiniz büyülerin en karmaşığı, en tehlikelisidir,” demişti. “Sınıfımda kim dalga geçerse, pılısını pırtısını toplayıp buradan gider, bir daha da dönemez. Benden uyarması.”

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Gerçekten de bir sınıf dolusu yeniyetmeyi eğitmek ve onlara bu kadar zor bir dersi öğretmek yetenekli birini gerektirir. Aynı şekilde McGonagall gibi bir patronun altında çalışmaya başladığınızda deneyimsiz olabilirsiniz ancak çıktığınızda daha güçlü ve akıllı olacağınız kesin.

4

Orijinal İçerik: Pottermore

Çeviri: Seherbaz