Potter List: 7 Maddede Harry Potter Sonrası Normal Hayata Dönüş Rehberi!

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nın son sayfasını da çevirdiyseniz eğer, büyük ihtimalle içinizi kasıp kavuran değişken bir duygu durumundasınızdır.

Yedi kitap boyunca Harry Potter dünyasından birçok karakteri tanıdınız ve sevdiniz. Hikâye aktıkça, onlarla eğlendiniz, onlarla ağladınız ve onların destansı mücadelesine katıldınız.

Ama şimdi size “gerçeklik” diye adlandırdığımız şey için bu muhteşem kurgu dünyasını bırakın diyorlar. O halde haydi bu boşlukla nasıl mücadele edeceğimize yönelik taktiklere bir göz atalım.

Sizleri yepyeni Potter List içeriğimizle buluşturuyoruz. Haydi haberin devamını okumaya!

normal_life_big_feat

1

1) Önce bir yas tutun

Bu dünyadaki en mutluluk veren deneyimlerden biri yani -sizi yakalayan bir hikayeyle aşk yaşamaktan- henüz çıktınız.

Tüm bu muhteşem şeyin sonra ermesiyle, yasa boğulmak için kendinize biraz vakit tanıyın. Bu seriyi bir daha hiçbir zaman ilk zamanki tadıyla okuyamayacağınız gerçeğinin farkına varın ve bu duyguyu kabullenin.

Azıcık acınızla cebelleşin, bu düzelmenize yardım edecektir. Acınız elbet dinecektir.

2

2) Acil ihtiyaçlarınızı gözden geçirin

Mükemmel bir kitaba düştüğünüzde, sorumluluklarınızı unutmak gibi bir kabahat işleyebilirsiniz ya da temel ihtiyaçlarınızı tümüyle unutabilirsiniz.

Bir şekilde normale dönüp kendinizi atıştırmalık yiyeceklerin oraya buraya saçılmış ambalajlarının içinde oturuyor bulursanız ya da battaniyeye sarılmış, ayağınızda eski çoraplarla; kediciğinize bir bakmanız iyi olabilir, ya da yaptıysanız çocuğunuza.

3) Aile ve arkadaşlarınızla yeniden iletişime geçin

Okumayı daha yeni bitirdiğiniz seriyi yeniden okumak için tüm sosyal bağlarınızı unutmak mantıklı gibi görünse de şimdi kitaplardan biraz uzak durun. Şimdi muhtemelen sizi özlüyor olanlarla iletişime geçmenin vaktidir.

Mesela anne babanız. Ya da ikiziniz. Neye benzediğini muhtemelen unuttuğunuz arkadaşlarınız. Hatta belki eşinizi -ki kendisi kederli biçimde sizin onu yeniden fark etmenizi bekliyordur-.

3

4) Sivil yaşamın gerektirdiklerine geri dönün

Kitapları bitirdiğinize göre artık masada yemeyip yatağınızda uzanmış yemek yemeye çalışarak çatalı oranıza buranıza batırmanız için bir mazeret kalmamışa benziyor.

Artık tek elle açılabilen atıştırmalıklar yerine, yeniden nasıl yemek pişirileceğini öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Pijama yerine yeniden düzgün kıyafetler giymeye başlamak da bazı çevrelerde kabul gören davranışlardandır.

5) Kendinizi başka hobilerle de tanıştırın

Kabul edelim ki bu biraz zor. Sahi Harry Potter’a gömülmeden önce ne yapmayı seviyordun ki sen? Hobilerin? Onlar da neydi harbiden? Ama cidden hayatındaki bu boşluğu doldurmak için bir şeyler bakınsan iyi edersin.

Spora merak salmak iyi bir başlangıç olabilir. Ya da bir el elişi zanaatına. Olmadı evcil hayvan edinebilirsin. Köpeklerden Pug’lar popüler baya şu sıralar. En olmadı zaten Quidditch’e başlarsın. Ya da kitaptaki cüretkar hareketleri canlandırmaya* çalışırsın?

*Bunu yapma lütfen.

4

6) Uyuyun

Hepimiz “bir bölüm daha” okumak için uykumuzu erteledik. Tabi kendinizi hikayeden alamadığınız için bu durum sizde günler, haftalar hatta aylar boyunca sürdü.

Bir işte çalışıyorsanız, ya da okula derse gitmeniz gerekiyorsa ya da ne bilelim ağır makine operatörü falansanız bu durumda uyku şiddetle tavsiye edilir. Gidin de uyuyun.

7) Başka hikayeler keşfedin

İnsan hayatı boyunca birden fazla kişiye aşık olabilir. Bu durum kitaplar için de geçerli. Harry Potter kimsenin inkar edemeyeceği bir büyü yarattı kabul, ancak oralarda bir yerde keşfedilmeyi bekleyen başka fantastik hikayeler de var.

Eğer sayfalarda yaşlı bir büyücü, ejderha, sıkı dostluklar yer alıyorsa; bunu okumak harika olurdu değil mi?

Unutmayın hikayelerin güzelliği, onların büyüsünü anılarımızda yaşatabilmemizden gelir, normal hayatımıza dönsek bile.

“Tabii ki kafanın içinde olup bitiyor, Harry. Ama bu neden gerçek olmadığını göstersin ki?” Albus Dumbledore

Orijinal İçerik: Pottermore

Çeviri: Seherbaz