Okul Kütüphanesi

Library 3Kütüphaneci : Madam Irma Pince

Yerleşke : Dördüncü Kat

Hogwarts Kütüphanesi binlerce raf üzerinde binlerce ciltlik kitaplar barındırır. Kütüphanede bir Gizli Bölüm vardır. Burada ejderhalar hakkında bilgi bulunur.

Ayrıca Yasak Bölüm vardır. Parmaklıklarla girişi kapatılmış, arkada bulunan bir bölümdür. Bu bölümde araştırma yapmak için öğretmenin yazılı, imzalı izni gerekmektedir. Bu bölümde Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersindeki ileri düzey öğrencileri ilgilendiren kitaplar bulunur. Bu bölümdeki bir kitap izinsiz açıldığında çığlık atmaya başlar.

  Kütüphane saat 8.00’de kapanır

  Kütüphanedeki kitaplar, öğrencilerin onları bozmasına veya çalmasına karşı çeşitli büyülerle korunurlar. Kütüphanede çikolata ( muhtemelen diğer yiyeceklerin de ) yenmesi yasaktır.

  Madam Pince kitapları kullanmayı deneyen öğrencilere karşı kendini kitapların savunucusu ve kurtarıcısı gibi gören bir kütüphanecidir. Davranışları hiç yardım severce değildir. Bu nedenle Hermione, Ron ve Harry; Nicolas Flamel hakkında araştırma yaparken ona hiç sormamayı kararlaştırmışlardır. Hogwarts Kütüphanesi’nde araştırma son derece zor olmalı.

  Öğrenciler bazı kitapları elde tutabilirler. 1992 – 1993 yıllarındaki Basilisk saldırıları sırasında Hogwarts Bir Tarih kitabının iki haftalık bekleme sırası listesi vardı.

  Hermione, Profesör Lockhart’dan aldığı yazılı izinle Çok Güçlü İksirler kitabını almış, bunu aylarca saklamıştır.

  Hermione sihirsel bir yaratık hakkındaki sayfayı kütüphane kitaplarının birinden koparmıştır. Bulunduğunda taşlaşmış ve avucunda bu kağıt vardı. Kağıt Basilisk’i tanımlıyordu.

  Snape, Harry’e kitabı kale dışına çıkararak kurallara karşı çıktığını söyledi. Ancak büyük ihtimalle bunu sadece Harry’nin başını belaya sokmak için düzenledi.

  Harry Potter ve Felsefe Taşı filmi için, Oxford Üniversitesi’nin Bodleian Kütüphanesi; Hogwarts Kütüphanesi’ne dönüştürüldü.

Library 1 Library 2