Joanne Kathleen Rowling Biyografisi

"J. K. Rowling 2010" by Daniel Ogren. Licensed under CC BY 2.0 via Commons Joanne Rowling 31 Temmuz 1965’de Brighton’dan 30 km uzaklıktaki, İngiltere, Yate kasabasında dünyaya geldi. Kız kardeşi Diana ise Rowling henüz 23 aylıkken hayata gözlerini açtı. Dört yaşında St. Michael’s İlkokulu’na başlayan Rowling, daha sonra South Wales’deki Tutshill şehrine taşındı. Burada ise Wyedean Koleji’ne devam etti. Aynı okulda orta öğrenimine başladı. Rowling, dil derslerinde başarılıydı ancak beden eğitimi ve matematik konusunda aynı şey söylenemezdi.

1990 Aralık ayında annesi 10 yıllık MS hastalığına karşı verdiği savaşa yenik düşerek, hayatını kaybetti. “Annem öldüğü sırada Harry Potter’ı yazıyordum. Ona Harry Potter’dan bahsetmemiştim. Ertesi günün sabah 7sinde babam aradı, aslında ne diyeceğini gayet iyi biliyordum…Tamamıyla yıkılmıştım, kabullenemiyordum. Onsuz bir gün dahi geçmezdi. Ona anlatacak o kadar çok şeyim vardıki, o kadar çok…”

Exeter Üniversitesi’nde Fransızca ve Klasikler üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Paris’de bir yıllık çalışmalarda bulundu. Daha sonra Londra’ya araştırma görevlisi olarak döndü ve İnsan Hakları Amnesty Kuruluşu’nda iki dil bilen bir sekreter olarak çalıştı. Bu sıralarda Manchester-Londra arası dört saat rötarlı bir tren yolculuğunda iken aklına genç bir çocuğun büyücülük okuluna gittiği fikri geldi. Gideceği yere vardığında ise hemen yazmaya başladı.

Rowling, ardından Portekiz-Porto’ya İngilizce öğretmeni olarak gitti. Buradayken portekizli bir televizyon gazetecisi Jorge Arantes ile 16 Ekim 1992’de evlendi. Jessica adında bir çocukları oldu, bu isim Rowling’in çocukluk kahramanı Jessica Mitford’a aitti. 1993’de Jorge’un Rowling’i evden attığı bir kavgadan sonra boşandılar.

Aralık 1994’de, Rowling ve kızı Rowling2in Edinburgh’da yaşayan kızkardeşinin yanına taşındılar. İşsiz ve sosyal yardım parasıyla geçinen biri olarak ilk romanını tamamladı. Yazma işinin çoğunu Elephant House Cafe adında bir yerde Jessica uykuya daldığı zamanlarda yaptı. Ayrıca ısıtma sistemi olmayan evinden kaçmak için kafelerde kitap yazdığına dair söylentiler vardı ancak 2001’de BBC ile yaptığı bir röportajında Rowling, “Kışın ortasında ısıtma sistemi olmayan bir ev kiralayacak kadar salak değilim. Tabiki ısınıyordu ev” dedi.

JKR Profil 31995 yılında eski bir daktiloyla Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının taslağını bitirdi. Duyarlı bir okuyucusunun ilk üç bölümü değerlendirmesinin ardından beğenilince Fulham merkezli Christopher Little Literary ajansı Rowling’e yayınevleriyle ilişkisini sağlamak için aracı olmayı kabul etti. Kitap hepsinin de reddettiği toplam 20 yayınevinde el değiştirdi. Bir yıl sonra Bloomsbury adında küçük bir yayınevi yeşil ışık yaktı. 1500 poundluk bir anlaşma Barry Cunningham tarafından kabul edildi. Aslında Rowling’in kabul edilmesinde şirket başkanının 8 yaşındaki çocuğu Alice Newton’un büyük etkisi vardı. Kendisine babası tarafından incelemesi için verilen ilk bölümün ardından hemen ikinciyi istemişti. Ancak her ne kadar Bloomsbury, kitabı basmayı kabul etse de Rowling’e şirket başkanı Cunningham günlük bir işe girmesini tavsiye etmişti. Çünkü ona göre çocuk kitaplarından para kazanmak zordu. Çok zaman geçmeden İskoç Sanatlar Akademesi’nden yazmaya devam etmesi için 8000£ değerinde bir para teklifi geldi. Bunu takiben ilkbaharda kitabın Amerika’da basımı için bir müzayede düzenlendi ve bunu Rowling’e 100.000$ veren Scholastic şirket kazandı. Rowling ise bu haberi duyduğunda neredeyse öleceğini söylüyordu. Haziran 1997’de Bloomsbury, 500’ü kütüphanelere gönderilen toplam 1000 adetlik bir basım yaptı. Günümüzde bu basıma ait kitaplar 20.000 TL ile 30.000 TL arasında bir değere sahip. Beş ay sonra ise ilk ödülü olan Nestle Smarties Kitap Ödülü’nü kazandı. Şubat ayında ise roman prestijli İngiliz Kitap Ödüllerini almaya hak kazandı. Böylece yılın kitabı da seçilmiş oldu. Daha sonra ise Çocuk Kitap Ödülleri’ne layık görüldü. 1998 Ekim ayında Scholastic şirketi Amerika’da orijinali Philosopher’s Stone (Felsefe Taşı) olan kitabı Sorcerer’s Stone (Büyücünün Taşı) adında yayımladı. Rowling, bu değişimi o zaman daha iyi durumda olsaydım engellemek için sonuna kadar savaşırdım diye yorum yapıyor.

Aralık 1999’da, üçüncü Harry Potter romanı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Smarties Ödüllerini kazandı. Ayrıca bu ödülü art arda üç defa kazanan ilk yazar JK Rowling oluyordu. Bir süre Harry Potter kitplarının dördüncüsünü diğer kitaplara da şans tanımak amacıyla yazmayı erteledi. 2000 Ocak ayında Azkaban Tutsağı, Whitbeard Yılın Çocuk Kitabı ödülüne layık görüldü, yılın kitabı ödülünü ise Seamus Heaney’in Beowulf şiirinin çevirisine karşı kaybetti. Aynı yılın Haziran ayında İngiltere kraliçesi Rowling’i, Birleşik Krallık Yüksek Nişan’ını verdi.

Şu zamana kadar her bir kitap okulda bir yılı temsil etmek üzere altı adet kitap basıldı ve her biri de satış rekorları kırdı. Serinin son üç kitabı tarihte en hızlı satılan kitap ünvanına kavuştu. Bundan dolayı Guiness Rekorları’na en hızlı satılan kitap olarak girdi. Serinin altıncı kitabı, Da Vinci Şifresi’nin bir yılda satıldığı oranı sadece ilk 24 saatte elde etti. (Üstelik Da Vinci Şifresi geçen yılın en çok satan kitabı olarak seçilmişti.)

Rowling serinin yedinci ve son kitabını yazmayı bitirdi. Adı ise 21 Aralık 2006 tarihinde Harry Potter ve Deathly Hallows olarak açıklandı. (Harry Potter ve Ölümcül Takdis olarak Türkçe’ye çevrilmesi bekleniyor). 1 Şubat 2007 tarihinde resmi web sitesinde yayım tarihini ise 21 Temmuz 2007 olarak duyurdu. Edinburgh’da kaldığı Balmoral Otel’in 652 nolu odasına kitabı 11 Ocak 2007’de bitirdiğine dair bir not yazdı, bu da otelin ve Rowling’in ajansı tarafından resmi olarak doğrulandı. NewsMax.Com’un Şubat 2007 tarihinde yaptığı bir açıklamaya göre Rowling’in bağlı olduğu ajansın avukatı, kitabın e-kitap olarak çıkmayacağını açıkladı. Rowling daha önceki altı kitabı için de buna izin vermemiş ve şimdi de geleneği bozmayıp yedinci kitabın e-kitap olarak basılmasını istememişti.

JKR Profil 426 Temmuz 2006’da Rowling, son kitapta Harry’nin de içinde bulunabileceği en az iki karakterin öleceğini duyurdu. Her ne kadar yazarlardan Stephen King ve John Irving, Rowling’den Harry’i öldürmemesini rica etse de Rowling bu konuda sessizliğini korudu.

Haziran 2006’da The Book dergisi tarafından yapılan halka açık oylamada Rowling, “yaşayan en iyi İngiliz yazar” olarak seçildi. Rowling oylamada ikinci olan Terry Pratchett’in üç katı daha fazla oy aldı. 2006 yılının Temmuz ayında ise Rowling, Aberdeen Üniversitesi’nden bir çok zor durumda olan insanlar ve olaylar karşısındaki hassasiyeti dolayısıyla fahri doktora verildi.