Joanne Kathleen Rowling Dernek Çalışmaları

jk-rowling-gt2001 yılında İngiltere merkezli Comic Relief adında bir dernek, içinde Rowling’in de bulunduğu üç yazara en sevdikleri çalışmaları hakkında bir kitapçık hazırlamaları doğrultusunda istekte bulundu. Böylece kazanılan her bir pound dünya çapında yoksulluğun ve sosyal eşitsizliğin giderilmesinde kullanılacaktı. Rowling ise bu teklife sıcak bakarak iki adet kitapçık yazmayı kabul etti. Ülkemizde “Fantastik Canavarlar ve Nerede Bulunurlar” ve “Çağlar Boyu Quidditch” olarak Türkçe’ye çevrilen kitap Yapı Kredi Yayınları’dan çıktı. Kitaplar Rowling’in adı altında değil de Hogwarts kütüphanesinde bulundukları haliyle, Newt Scamander ve Kennilworthy Whisp adlı orijinal yazarlarından çıktı. Ancak ülkemizde kitaplar, amaçları dışında tutulduğu için fazla ilgi görmedi ve basımı YKY tarafından süresiz olarak durduruldu. Yurtdışında ise durum biraz daha iç açıcıydı. Satışta olduğu 2001 Mart’dan bu yana kitaplar, 77.000.000 TL değerinde bir katkı sağladı.

Bunun dışında JK Rowling Comic Relief’e 60.000.000 TL bağışta bulundu. Özellikle 1990 yılında annesinin ölümünün ardından MS hastalığıyla ilgili dernekler ve yardım kuruluşlarına hatırı sayılır miktarda yardımlarda bulundu. Rowling’e göre ölümü onu ve yazılarını ağır bir şekilde etkilemişti. 2006 yılında ise Edinburgh Üniversitesi’ne bağlı yeni bir klinik açılmasına yardımcı oldu. Nedeni bilinmese de Rowling’in doğduğu ülke İskoçya, dünya üzerinde MS hastalığının en sık yaşandığı yer olarak biliniyor.

Ocak 2006 ayında ise Bucharest’e giderek Çocuk Yüksek Yaşam Grubu adlı bir organizasyonda çalışmalar yaptı. Organizasyonun amacı doğu Avrupa’daki çocuk haklarını korunmasına yönelik çalışmalar yapmasıydı.

1-2 Ağustos 2006’da ise Stephen King, John Irving ile birlikte bir okuma gecesine katıldı. Gecenin tüm kazancı, AIDS nedeniyle çalışmalarını sürdüremeyen sanatçı, artist ve sinema oyuncuları için çalışmalar yürüten Haven Derneği’ne aktarıldı.