Sevin Okyay Biyografisi

sevin okyaySevin Okyay, Harry Potter serisini Türkçe’ye çeviren Türk çevirmen ve yazardır. 1942 yılında İstanbul’da doğan yazar, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirmiştir. 1963’ten beri çevirmenlik, 1976’dan beri gazetecilik yapıyor. Özellikle sinema, caz ve spor üzerine yazıyor. Harry Potter’ın 3. kitabı olan Azkaban Tutsağı’ndan sonra, yine yazar ve çevirmen olan oğlu Kutlukhan Kutlu ile birlikte çeviri yapmıştır.

Kitapları: İlk Romanım (roman, 1996); 120 Filmde Seyriâlem (sinema eleştirileri, 1996); Çiçek Dürbünü (denemeler, YKY, 1998); Gol Atan Kaleye ( Phoenix Yayınevi, 2002).

Başlıca Çevirileri: Ted Hughes’dan İlk Dünya Hikâyeleri (YKY, 1998), Edouard Roditi’den Türkiye Tatları (YKY, 1999), J.D. Salinger’dan Yükseltin Tavan Kirişini Ustalar ve Seymour – Bir Giriş (Coşkun Yerli ile, YKY, 1999), George Orwell’dan Hayvanlar Çiftliği (2000);

J. K. Rowling’in Harry Potter dizisinden Sırlar Odası (YKY, 2001), Azkaban Tutsağı (K. Kutlu ile, YKY, 2001), Ateş Kadehi (K. Kutlu ile, YKY, 2001) Zümrüdüanka Yoldaşlığı (K. Kutlu ile, YKY, 2003) Melez Prens (K. Kutlu ile, YKY, 2005) ve Ölüm Yadigârları (K. Kutlu ile, YKY, 2007). Gül Sarıoğlu ile de aynı dizinin “yardımcı kitap”larından Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerelerde Bulunurlar?’ı (YKY, 2002) çevirdi.

Kitapları

İlk Romanım

Anne, baba, erkek kardeş ve ötekiler… Cyrano, Pekos Bill, Pal Sokağı, Jules Verne ve Ava Gardner… Arkadaşlar, bahçeler, bisikletler ve düşmeler…

Sevin Okyay’dan; “İlk Romanım”ı yazan 10 yaşıdan bir kız çocuğun gözünden kitaplar ve hayat, çocuklar ve büyükler üstüne son derece incelikli, komik ve hüzünlü bir “ilk roman”.

120 Filmde Seyriâlem

Sinemayı nasıl bilirsiniz?

Öyle ya da böyle aklınızda yer etmiş ya da kulağınıza çalınmış filmler için “tadımlık” bir sohbet başlıyor bu kitapla.

Sevin Okyay’ın sinema yazıları, onun ağzından sinemayı dinlemeyi isteyenlerle tekrardan buluşuyor.

İyi seyirler.

Çiçek Dürbünü

Adalar’dan San Francisco’ya, Eric Clapton’dan Miles Davis’e, “kediler”den “Karakartal”a, Cyrano de Bergerac’tan Fellini’ye, Paul Auster’dan Francis Bacon’a, Woody Allen’dan İstanbul emlakçılarına, Tetris’ten Doom I’e…

Sevin Okyay’ın vakti zamanında damağımızda kalan eski yazıları, nihayet yeniden elimizin altında.

Sabaha kadar sürecek keyifli bir sohbet…

Gol Atan Kaleye

Uzun yıllardan beri orada burada spor hakkında kalem oynatan Sevin Okyay’ın yazılarını bir araya toplamanın vakti gelmiş, geçiyordu bile.

Hagi’den Maradona’ya, Michael Schumacher’den Aryton Senna’ya, Andrea Agassi’den Pascal Nouma’ya, futboldan sumoya uzanan geniş “saha”sında, Sevin Okyay bize her zamanki muhabbetşinaslığı ile doyumsuz bir sohbet sunuyor.

Şimdi rahatça arkanıza yaslanın, maç başlıyor…