Bağıran Baraka

The Shrieking ShackBağıran Baraka; Hogwarts Cadıcılık ve Büyücülük Okuluna yakın, İngiltere’deki, tamamen büyücülerden oluşmuş tek köy olan Hogsmeade’de bir binadır.Bağıran Barakanın perili olduğuna inanılır.

Bu, Harry Potter ve Azkaban Tutsağında da öğrendiğimiz gibi, doğru değil. Bağıran Baraka büyük bir olasılıkla 1970-1071 yılları arasında yaptırılmıştı.Böylece; kurtadam Remus Lupin, dolunayda, öğrencilere veya diğerlerine zarar vermeden değişmek için oraya gidebilirdi. Oraya, Şamarcı Söğüt’ün altındaki tünelden gidiliyordu ve sadece, köklerindeki budağa dokunulup, söğüt donduğunda görünebiliyordu tünel. Remus, her dolunayda, okul hemşiresi Madam Pomfrey yardımıyla oraya götürülürdü. Ve ısırabileceği kimse olmadığı için kendi kendini ısırıp tırmalamak zorunda kalırdı. Köylüler gürültüleri duyar ve korkutucu periler sanırlardı. Hogwarts’ın yüce öğretmeni (ve aynı zamanda müdürü) Albus Dumbledore tarafından da desteklenen bu söylenti, Bağıran Barakaya resmen İngiltere‘deki en tekin olmayan perili binası gözüyle bakılmasına yol açmıştı.

Remus’un altıncı yılında, Sirius Black, düşmanları olan Severus Snape’e bir oyun oynamıştı. Ona, tünel girişini bulması için Şamarcı Söğüt’e gitmesini ve ağaç köklerindeki budağa dokunmasını söylemişti. Remus’un bu düzenli kayboluşlarının nedenini çok merak eden Snape, verilen talimatları aynen yaptı ve eğer James Potter tam zamanında gelip onu kurtarmasaydı Snape, ya bir kurtadam tarafından çok kötü bir şekilde yaralanmış yada öldürülmüş olacaktı.

Bağıran Baraka, Azkaban Tutsağı’nda Sirius Black’in, Ron Weasley’i ve faresi Scabbers’ı sürüklediği, gerçekte bir animagus olduğu kesinlikle ortaya çıkan Scabbers’ı öldürmeyi istediği yerdi. James ve Lily Potter’ın yerini Voldemort’a söyleyerek onları ele veren ve suçu Sirius’a atan Peter Pettigrew eskiden Sirius’un arkadaşıydı. Tünel bu defa Hermione’nin kedisi Crookshanks tarafından açılmıştı. Fakat Remus değişim geçirdiği zamanlarda, Peter Pettigrew fare haline dönüşüp, harekete geçebiliyordu. Böylece Peter, Sirius ve James, animagus olarak Lupin’e katılabiliyorlardı. Harry Potter ve Hermione Granger, Ron’u yakalayan köpeğin Sirius Black’in Animagus hali olduğunun farkında olmadığı için, Ron’un arkasından gittiler. Daha sonra, Lupin de onlara katıldı ve Bağıran Baraka’nın gerçek hikayesini ve orada ortaya çıkan Peter Pettigrew’un James ve Lily Potter’a gerçek ihanet eden kişi olduğunu anlattı.

Harry, Hermione ve Ron’un, D.O. toplantılarının nerde yapılacağını tartıştıkları zaman haricinde karşımıza çıkmayan Bağıran Baraka, son olarak Ölüm Yadigârları kitabında Voldemort ve bazı ölüm yiyenler tarafından savaşın izlenildiği bir karargâh olarak kullanıldı. Ayrıca Severus Snape’in ölümü bu binada gerçekleşti. Son olarak Voldemort ve ölüm yiyenlerin, merdivenleri inip geçitten çıksalar, aslında Hogwarts bahçelerine girmiş olacaklarını bilip bilmediklerini bilmiyoruz.