Metamorfmagus

Metamorfmagus; büyücülük dünyasındaki diğer büyücülerin aksine Çok Özlü İksir ya da başka herhangi bir büyü gerektirmeden, kendi isteği ile biçimini değiştirebilen Cadı ya da Büyücü’ye denir. Çok nadir rastlanırlar.

Animagus ve Metamorfmagus Arasındaki Fark

Animagus’tan farklı olarak Metamorfmagus yaş ve cinsiyet değiştirebilir, hemen herkese benzeyebilir ve hatta vücutlarının bir bölümünün görünüşünü -mesela burunlarını- bile değiştirebilir.

Animagus da kendi isteğiyle biçim değiştirir ancak sadece kendi karakterlerine göre belirlenen tek bir hayvana dönüşebilir. Metamorfmagus’un herhangi bir hayvanın tüm vücut formunu alıp alamadığını bilmiyoruz, çünkü Tonks da bu özelliğini açıklarken basitçe “görünüşünü” değiştirmek olarak açıklamıştı.

Öte yandan Metamorfmagus olunmaz, doğulur. Bir başka değişle sonradan öğrenilebilen bir hüner değildir. Bunun kalıtsallıkla ilgili bir yanı da olabilir çünkü Nymphadora Tonks’un oğlu Teddy Lupin de Metamorfmagus’tur ancak Nymphadora’nın ebeveynleri Andromeda ve Ted değildir. Metamorfmagus yeteneği kendini çok küçükten belli eder. Örneğin Teddy yenidoğanken saç rengini değiştirmişti.

Metamorfmagus Özelliklerinin Kullanımı

Metamorfmagus’ların da Animagus’lar gibi Sihir Bakanlığı’na kayıtlı olması gerekiyor mu bilmiyoruz. Ancak Metamorfmagus’ların bu özellikleriyle doğduklarını, Animasgus’ların ise bunu olmayı seçtiğini hatırlamak gerek.

Metamorfmagus’ların duygu durumlarının, bu özelliklerini etikediğini biliyoruz. Örneğin Nymphadora, Sirius’un ölümünden sonra yaşadığı depresyonda kendini kontrol etmekte güçlük çektiğini biliyoruz.

Kelime Kökeni

Yunanca’da “meta”, değişim anlamına, “morph” ise şekil anlamına ve “magus” ise (Latince’de) büyü ya da büyücü anlamına gelir. Dolayısıyla şekil değiştirebilen büyücü anlamında bu kelimeyi kullanıyoruz. Metamorphosis terimi de tırtılın kelebeğe dönüşmesinde olduğu gibi biçim değiştiren hayvanları tanımlamak için kullanılır.