Fantastik Canavarlar

Kitap

fcnnbFantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? orijinal adı ile Fantastic Beasts and Where to Find Them kitabı, 2001 yılında JK Rowling tarafından Comic Relief yardım kuruluşuna gelir toplamak amaçlı yazılmıştır. Kitabın yazarı olarak eski bir Hufflepuff’lı olan Newt Scamander görünür. Esaslı bir Hogwarts ders kitabıdır. Yazıldığı 1927 yılından beri Hogwarts’ta standart ders kitabı olarak okutulur.

Kitap bağış toplama ihtiyacı nedeniyle Muggle dünyasında satışa çıkarılmıştır. Kitabın ön sözünü Albus Dumbledore yazmıştır. Kitabın büyü dünyasında Flourish and Blotts’taki satış fiyatı 2 Galleon’dur.

Kitabın çevirisi Gül Sarıoğlu ve Sevin Okyay tarafından yapılmıştır. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabın Türkiye baskısında kapak sayfasında “Sahibi: Harry Potter” yazılı bir etiket bulunmaktadır. Yurt dışında çıkarılan farklı baskılar da mevcuttur.

Kitabı aşağıdaki bağlantılardan satın alabilirsiniz.

Yapı Kredi Yayınları

D&R

Kitapyurdu


Film Üçlemesi

2013 yılına geldiğimizde Warner Bros. kitabın 3 film halinde beyaz perdeye aktarılacağını ve hikayenin J.K. Rowling tarafından yazılacağını müjdeledi!

Filmin İngiltere’de vizyona giriş tarihi olarak 18 Kasım 2016 öngörülüyor.

Filmin IMDb sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Film, Harry Potter’ın bu kitapla Hogwarts ders kitabı olarak tanışmasından 70 sene önce; yazarı Newt Scamander’ın New York’un gizli cadı ve büyücü zümrelerinde yaşadığı maceraları konu ediniyor.

Filmin yönetmen koltuğunda, son dört Harry Potter filminin de emanet edildiği David Yates bulunuyor.

Filmin senaryosunu ise J.K. Rowling bizzat kendisi hazırlıyor.

Biliyorsunuz Hogwarts’ta okutulan ve bizim de bir Muggle olarak elimizde kopyası bulunan kitapta; Harry, Ron ve Hermione tarafından el yazısı ile alınmış notlar var. Tam olarak olmasa da aşağıdakine benziyor! (Film hakkında elimizdeki önemli bilgileri toplamakta fayda olduğunu düşünüyoruz.)

Filmde başrolü yani Newt Scamander’ı oynayacak aktör Eddie Redmayne. Kendisini daha önceden Sefiller (2012) ve Her Şeyin Teorisi (2014) gibi yakın zamanda çekilmiş filmlerden tanıyor olabilirsiniz. Aktörün IMDb sayfası için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Redmayne’in rolü kabul edişi ve ardından J.K. Rowling’i soru bombardımanına tutuşu ile ilgili haberimize de bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Film serisinin 3 filmden oluşacağını söylemiştik. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar 2 ve Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar 3 filmlerinin öngörülen çıkış tarihleri ise sırasıyla 2018 ve 2020 olarak duyuruldu. Bu demektir ki daha çok uzun bir süre Harry Potter’ın büyülü dünyasıyla beraber olacağız.

Güncelleme: 3 Kasım 2015, Salı

Fantastik Canavarlar logosu görücüye çıktı. Yüksek çözünürlükte görüntülemek için aşağıdaki resme tıklamanız yeterli ! Logonun haberine ve tasarım süreci ile ilgili verilen demece buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Güncelleme: 5 Kasım 2015, Perşembe

Beklenen an geldi! Fantastik Canavarlar setinden ilk resimler EW aracılığı ile elimize ulaştı! İlgili haberimize buraya tıklayarak ulaşıp ilk bilgileri okuyabilir, ya da dilerseniz galerimizi bu sayfada görüntüleyebilirsiniz.

 

Güncelleme: 9 Kasım 2015, Pazartesi

Dumbledore Fantastik Canavarlar’da Mı? Filmin daha önce tanımadığımız yüzler etrafında döneceğini biliyoruz ama tanıdık bir iki isim nedeniyle heyecanlanmak için de yeterli sayıda sebebimiz var! İlgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Güncelleme: 2 Aralık 2015, Çarşamba

Filme eklenen iki oyuncu ve görünen o ki sette gerçek yılanlar var ! İlgili haberimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Güncelleme: 15 Aralık 2015, Salı

FB-Fragman-Thumb

Filmden ilk fragman yayınlandı! Sizler için Türkçe’ye çevirdiğimiz duyuru fragmanına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İlgili haberimize ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kasım 2016’yı beklemek gerçekten çok zor olacak!