Gelecek Postası

gelecek postası

 

Büyü Dünyasının gazetesi olarak bilinir. 1883 yılından beri faaliyetini sürdürmektedir, ilk baskısını Çağlar Boyu Quidditch üzerine yapmıştır. Şu anki editörü Barnabas Cuffe’dir. Diagon Yolunda ofisleri vardır ve “sabah baskısı” halinde çıkar. Patlak veren haberler olduğu zaman da “akşam baskıları” yapılarak büyük bir hızla dağıtımın yapılması sağlanır. Basımından kısa bir süre sonra Britanya’da bulunan bir büyücü veya cadı gazeteye ulaşabilir. Örneğin Ron ve Harry, mugglelar tarafından Ford Anglia ile fark edildiklerinde Snape onlara şatoya varmalarından kısa bir süre sonra gazeteye çıktıklarını söylemişti. Hogwarts’a oldukça yakın bir yer olan Peebles’da bulunan bir muggle tarafından görüldükleri göz önünde bulundurulduğunda basımın bir saatten daha kısa bir sürede yapıldığı söylenebilir. Ayrıca Protean Büyüsü sayesinde gün içindeki değişikliklere göre gazetedeki metinler kendi kendine değişebilir.

Standart olarak Gelecek Postası, her sabah posta baykuşu ile dağıtılır. Ücret karşılığında üye olunabilmesinin yanı sıra gazeteyi getiren baykuşun bacağında bulunan küçük keseye de para konularak günlük alınabilir. Harry’nin ilk yılından bir önceki yaz için Gelecek Postası’nın ücreti beş knuttu ancak daha sonra bu yedi knuta artırıldı.

Gelecek Postası, büyü dünyasında tek yazılı basın aracı değildir ancak en çok okunan gazetesidir. Çoğunlukla kitlelerin fikirlerine doğrudan etki etmektedir, Harry Potter ve Dumbledore hakkında yazılanlara hemen hemen bütün büyücü dünyası inanmıştı…

Akşam baskısı ayrıca “akşam postası” diye adlandırılmaktadır. Hafta sonu versiyonunun adı ise Pazar Postası’dır.

BİLİNEN ÖZELLİKLERİ

  • Rita Skeeter’in, Hagrid ile Fantastik Yaratıklar ve Bakımı sınıfı zamanlarında yaptığı röportajdan beri gazetede her hafta Çarşamba günleri zooloji köşesi yer almaktadır.

  • Gelecek Postası’nın Quidditch bölümünün en başında kutu içinde, o haftanın gelecek maçlarını ve bütün takımların ligdeki sıralarını ve puanlarını gösteren bir fikstür yer alır. Quidditch bölümünün büyük çoğunluğu yakın zamanlardaki maçlara dair detaylar içerir.

  • Gelecek Postası’nın genelde içlerinden birinin “yıldız mektup” olarak yer aldığı bir Okur Mektupları köşesi de bulunmaktadır. Genelde editör dileklerine yönelik yazılara yer verilir.

  • Gazetenin satılık ve iş ilanları, yalnız kalpler gibi başlıkları bulunan bir reklam köşesi vardır. Yalnız kalpler köşesi posta kodlarına benzer şekilde posta baykuş kodlarını belirterek cevaplar vermektedir. Bununla birlikte ölüm ve doğum haberleri de bu sayfada yayımlanmaktadır.

  • Gelecek Postası’nda okuyucuların sorularını cevaplayan, çeşitli alanlarda uzmanlaşmış kişilerin bulunduğu “Problemler Sayfası” da bulunmaktadır: Sağlık soruları, duygusal depresyonlar, yasal problemler ve sihir problemleri bunlardan yalnızca birkaçıdır.