Uagadou

Wizarding-School-Map-Uagadou

Uagadou

Afrika’da bir kaç küçük büyücü okulu olsa da, bunlardan sadece bir tanesi yıllara meydan okumuş ve ayakta kalabilmiş ve imrenilecek bir uluslararası üne kavuşmuştur: Uagadou. Tüm büyücülük okullarının en büyüğü olan okul, devasa kıtanın her köşesinden öğrenci kabul etmektedir. Adres olarak verilen tek şey “Ay Dağları”dır. Ziyaretçiler zaman zaman dağın dışına doğru oyulmuş görkemli bir yapıdan söz ederler. Yapı çoğunlukla sis içinde kalmaktadır ki bu da ona havada yüzüyormuş görüntüsü verir. Bir çok Afrikalı büyücü (bazıları tümü diye söyler) ve Uagadou mezunları özellikle Astronomi, Simya ve Biçim Değiştirme konularında ustadırlar.

Asa Avrupa icadıdır. Afrikalı büyücüler de bunu son yüzyılda yararlı bulup kullanmaya başlamışlardır ancak burada hala büyüler parmak sallayarak ya da el hareketleri ile yapılır. Bu da Uagadou öğrencilerine Uluslararası Gizlilik Statüsü’nü kırdıklarından dolayı suçlandıklarında güçlü bir savunma kozu verir. (Çenesinin düşeceğini bilemezdim ki ben sadece el sallıyordum!)

Yenilerdeki bir Uluslararası Animaguslar Sempozyumu’nda Uagadoulu öğrencilerin senkronize gerçekleştirdikleri biçim değiştirmelerin kopardığı büyük şamata, basının ilgisini oldukça çekmiştir. Bir çok yaşlı ve daha tecrübeli büyücü, istedikleri anda kendilerini file ve çitaya dönüştürebilen on dört yaşındaki yeniyetmeler tarafından tehdit altında hissedince, Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu başkanı Adrien Tutley (Animagus’u: gerbil) soruşturma başlatmak zorunda kalmıştır. Uagadou’nun başarılı mezunlarının yer aldığı upuzun listenin içinde, Albus Dumbledore’dan sonra Uluslararası Büyücüler Konfederasyonu’nun Yüce Lideri olan Babajide Akingbade de vardır.

Öğrenciler okula kayıt için hak kazandıklarını bildiren davetiyelerini dönemin okul müdiresi tarafından gönderilen Rüya Habercisi aracılığıyla alırlar. Çocuklar uykularındayken gördükleri rüyada müjdeyi alırlar ve uyandıklarında avuçlarının içine bir de jeton bırakılmış olduğunu görürler. Jeton genelde taş şeklindedir ve taşın üzerinde neler yapılması gerektiği yazılıdır. Başka hiçbir okul  böyle bir öğrenci alım şekli uygulamaz.

Kaynak: Pottermore

Çeviri: Seherbaz.com