Castelobruxo

Wizarding-School-Map-Castelobruxo

 

 

 

 

 

Castelobruxo

Tüm Güney Amerika’dan öğrenci kabul eden bu Brezilyalı büyü okuluna, yağmur ormanının derinliklerinde rastlanabilir. Eğer birkaç Muggle göze denk gelirse, bu efsanevi şato onlara harabe gibi görünmektedir. (Aynı taktik Hogwarts’ta da kullanılmaktadır. Fikri kimin kimden aldığı ise tartışmalıdır.) Castelobruxo, altın kayadan yapılma, kare şeklinde muazzam büyüklükte bir kaledir ve bu haliyle tapınağa benzetilir. Okul binası ve bahçeleri Caipora denilen türlü alicengiz oyunları yapan tüylü cinler tarafından korunmaktadır. Bu oldukça alengirli cinler geceleri boy göstererek öğrencilere ve ormanda yaşayan diğer yaratıklara göz kulak olurlar. Castelobruxo okulunun eksi müdirelerinden Benedita Dourado bir keresinde Hogwarts’a yaptığı bir iade-i ziyarette, okul müdürü Armando Dippet’nin Peeves’tan şikayet etmesine katıla katıla gülmüştür. Müdirenin “Karanlık Orman’a birkaç Caipora gönderelim de asıl baş belası neymiş görün.” şeklindeki önerisi ise kabul edilmedi.

Castelobruxo öğrencileri parlak yeşil cübbeler giyerler ve özellikle Bitkibilim ile Büyüzooloji konularında kendilerini geliştirmiştirler. Okul aynı zamanda Güney Amerika’nın sihirsel bitkileri ve hayvanları konusunda çalışmak isteyen Avrupalı öğrencilere oldukça popüler değişim programları sunar.* Castelobruxo’nun mezunları arasında bir çok ünlü isim vardır. Bunlardan en bilinenleri, dünyanın en iyi iksir ustalarından Libatius Borage (İleri İksir Yapımı, Asya Panzehirleri, Tek Şişede Şöleni Yaşayın gibi kitapların yazarı) ve dünyaca ünlü Quidditch takımı Tarapoto Makasgagaları’nın kaptanı João Coelho da bulunur.

*Bu program, Bill Weasley’in ailesinin karşılayamadığı bir başka gezi olmanın yanı sıra bunun yarattığı hayal kırıklığı Bill’in Castelobruxo’daki mektup arkadaşının ona posta ile çok fena kokulu bir şey yollamasına neden olmuştur.

Kaynak: Pottermore

Çeviri: Seherbaz.com