Beauxbatons Sihir Akademisi

Wizarding-School-Map-Beauxbatons

Beauxbatons Sihir Akademisi

Pireneler’de bir yerde kurulu olduğu düşünülmektedir. Ziyaretçiler dağ manzarasından yükselen, bahçe ve çimenliklerle çevrili nefes kesen güzelliğiyle bir şatodan bahsederler. Beauxbatons’da Fransız öğrencilerin üstünlüğü görülse de İspanyol, Portekizli, Hollandalı, Lüksemburglu ve Belçikalı öğrenciler de geniş katılım göstermektedir (Beauxbatons okulu da Durmstrang okulu da Hogwarts’a göre sayıca kalabalıktır). Söylenen o ki bu muhteşem okul binasının ve bahçelerinin yapım masrafı, gençliklerinde burada karşılaşan simyacı Nicolas ve Perenelle Flamel’in elinden çıkan altınla karşılanmıştır ve okul bahçesinin tam ortasında yer alan, suyunun iyileştirici ve güzelleştirici olduğuna inanılan ihtişamlı çeşmeye de adları verilmiştir.

Beauxbatons’un Hogwarts ile ilişkileri her daim samimi olmuştur. Aralarında ebedi dostluk, ezeli rekabet olduğu söylenebilir. Özellikle Üç Büyücü Turnuvası gibi uluslararası yarışmalarda bu rekabet göze çarpar. Hogwarts’ın bu turnuvada Beauxbatons’a karşı altmış üçe altmış iki üstünlüğü bulunmaktadır.

Flamellerin yanı sıra, okulun ünlü mezunları arasında Terör Dönemi’nden (Fransız Devrimi’nin ardından yaşanan kanlı dönem) boynuna saklama büyüsü yapıp zaten başı kopmuş gibi davranarak kurtulmayı başaran Vincent Duc de Trefle-Picques; berbat bir pastacı ve Muggle zehirleyicisi olan Luc Millefeuille’ün yanı sıra dünyaca bilinen Hogwarts Savaşı’nda yaptığı kahramanlıklardan dolayı hem İngiliz hem de Fransız Sihir Bakanlıkları’ndan cesaret madalyası alan Fleur Delacour da bulunur. Okul müdiresi Olympe Maxime (her ne kadar kendisi aksini iddia etse de) yarı devdir; keskin zekâlı, zarif ve inkâr edilemeyecek derecede büyüleyicidir.

Kaynak: Pottermore

Çeviri: Seherbaz.com