Animagus’lar Hakkında Her Şey

Hepimiz Animagus olmanın karmaşık sanatını biliriz: kendi isteğiyle belirli bir hayvana dönüşebilme gücü. Fakat bu buzdağının görünen kısmı, aynı Animasgusların kendisi gibi daha gözümüze çarpmayan bir çok özellikleri var. Peki sen onlar hakkında ne kadar şey biliyorsun? (Seherbaz: Animagus’un çoğul halinin Animagi olduğunu söyleyelim. Ancak biz Animaguslar olarak devam edeceğiz.)

Animagus

İlk olarak, Animaguslar kayıt olmalıdır.

Harry’yi kayıt dışı bir çok Animagusla gezerken gördüğümüzden bazen bir Animagus olursanız gerçekten de kayıt olmanız gerektiğini unutuyoruz. Yapmazsanız, gerçekten de Azkaban’a gitmeniz gerekir.

Hogwarts’ta öğrenciler üçüncü senelerinde Biçim Değiştirme dersinde Animaguslar’ı öğrenirler. Ugandalı büyü okulu Uagadou’da öğrenciler 14 yaşında ileri Biçim Değiştirme konusunda ustalaşabilirler. Ancak bazen; mesela Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak örneğinde olduğu gibi; kimsenin bu yeteneğinizi bilmesini istemeyebilirsiniz.

Animagus olmayı öğrenme aşaması… karmaşıktır.

Tahmin edebileceğiniz üzere bir gecede Animagus olamazsınız. Öğrenme süreci, bir ay boyunca hiç çıkarmadan ağzınızda bir Adamotu yaprağı tutmayı gerektirir ki bu neden bir çok öğrencinin ders dışı aktivitesi olarak sihirbaz satrancını seçtiğini açıklıyor.

Peter

Biçim Değiştirme ve Animagus olmak farklı şeylerdir.

Mesela Viktor Krum başını köpekbalığı kafasına dönüştürebiliyorsa, örneğin Ateş Kadehi’nde yaptığı gibi, bu onun Animagus olduğunu göstermez. Biçim değiştirme, sihir yapmak gibidir; Animagus olmak ise ömür boyu sürecek bir olaydır. Üzgünüz, Krum.

Kaydedilmiş ilk Animagus Antik Yunan büyücüsü Falco Aesalon’dur.

Ve evet, doğana dönüşmüştür. Şanslı şey. (Seherbaz: İsim Falco, dönüştüğü hayvan Falcon yani Doğan)

Animagus hayvanınızı seçemezsiniz.

Eğer Animagus’umuzu seçebilseydik, garanti hepimiz aslan, sevimli köpek yavrusu ya da dehşet bir kartal falan olurduk. Fakat gerçekte, Animagus hayvanınız karakterinizle yakından ilgilidir. Örneğin işbirlikçi muhabir Rita Skeeter’ın Animagus’u bir böcek iken, cesur ve asi James Potter herkesin çok iyi bildiği çatalboynuzlu geyiğe dönüşür.

Animagus hayvanınız ve Patronus hayvanınız aynı olabilir.

Eğer bir büyücü Animagus büyüsünü hiç çalışmamışsa, bu onun dönüşebileceği hayvanı hiçbir zaman bulamayacağı anlamına gelmez. Sihrin bir diğer karmaşık hali olan Patronus Büyüsü’nün buna ayna tuttuğu bilinir yani Ölüm Yiyenler’e karşı saldırmak için yolladığınız hayvan aynı zamanda içinizdeki Animagus hayvanı da olabilir. Minerva McGonagall’ın Animagus hayvanı herkesçe bilinen kedidir ve Patronus’u da öyledir.

Animagus’unuz, sizin bedenen ayırt edici bir özelliğinizi dışa vurabilir.

Animasgus olmak mükemmel bir kılık değiştirme sağlar gibi görünebilir ancak hayvan formuna dönüştüğünüzde sizin ayırt edici bir yanınız hayvanda da görülmeye devam edebilir. Örneğin, Rita Skeeter’ın böceğinin gözlerinin etrafında Rita’nın gözlük izlerine benzer izlere rastlanır veya meşhur Kılkuyruk örneğinde olduğu gibi Kılkuyruk’un da Scabbers’ın da bir parmağı eksiktir.

Kuzey Amerika’da Animagus’lar bazen “deri gezer” olarak adlandırılırlar.

Amerikan Yerlisi Animagus’lar, görünen o ki deri gezer efsanesiyle doğrudan alakalıdır. Efsanede, gücünü aile üyelerinden birini kurban etmekten alan lanetli cadı ve büyücülerden söz edilir. Bu oldukça zararlı söylenti genelde korku salan No-Maj (Amerika’da Muggle karşılığı) kabile büyücüleri tarafından söylenegelmiştir. (Seherbaz: Gerçekte sihirle alakası olmayan, ancak kabile büyücüsü olarak kabul edilen yerliler kastedilmektedir.)

Dönüştüğünüz hayvanın yaşam süresine sahip olmazsınız.

Ron her zaman evcil hayvanı Scrabbers’ın 12 yıl gibi, bir fare için oldukça uzun bir süre yaşamasına şaşırmıştır. Eğer fare kılığında saklanan bir Peter Pettigrew değilseniz, ki bu olayda öyleydi, bu gerçekten de uzun bir süredir. Bunun anlamı on yıllarca bir hayvan olabileceğinizdir, ki bu o hayvanın yaşayabileceği süreden çok daha fazla bir süre olabilir.

Minerva McGonagall’ın bu konuda hocalığını Albus Dumbledore yapmıştır.

Ne yani bu Albus Dumbledore’un da bir Animagus olduğu anlamına mı geliyor?

Kaynak: Pottermore

Çeviri: Seherbaz.com