Durmstrang Enstitüsü

durmstrang

Durmstrang Enstitüsü

Durmstrang hiç hak etmemiş olsa da on bir büyücülük okulunun en karanlık olanı ünvanına haizdir. Durmstrang -ki çok sayıda büyük cadı ve büyücü yetiştirmiştir- tarihinde iki kez tarafı şaibeli veya kötü niyetli büyücülerin yönetimi altına girmiş ve bir de adı kötüye çıkmış eski bir öğrenci mezun etmiştir.

Bu nahoş adamlardan ilki Harfang Munter, okulun kurucusu büyük Bulgar cadı Nerida Vulchanova’nın gizemli ölümünden kısa bir süre sonra yönetimi devralmıştır. Munter yönetimindeki Durmstrang, bugün de hala ders programının önemli bir kısmını oluşturan düello ve dövüş sihirleri ile ün salmıştır. Durmstrang’ın ikinci karanlık devri, kendisi eski bir Ölüm Yiyen olan Igor Karkaroff’un okul müdürlüğü sırasında yaşanmıştır ki görevini de Lord Voldemort’un sürgünden dönmesi üzerine cezalandırılacağından korkarak bırakıp kaçmıştır. Karkaroff ilkelerinden yoksun ve bencil bir kişilik olarak öğrenciler arasında bir korku ve sindirme kültürünün yerleşmesine uğraş vermiştir. Bu nedenle o yönetimdeyken bir çok ebeveyn çocuğunu okuldan çekmiştir.

Durmstrang’ın itibarına diğer herkesten fazla zarar veren eski öğrencisi ise yirminci yüzyılın en tehlikeli büyücülerinden olan Gellert Grinderwald’dır. Ancak, son yıllarda Durmstrang’da bir yenilenme hareketi başlamıştır ve uluslararası tanınan Quidditch yıldızı Viktor Krum gibi şöhretler de yetiştirmiştir.

Avrupa’nın kuzey uç bölgelerinde olduğu sanılsa da Durmstrang nerede bulunduğu konusunda diğer tüm büyücü okullarından daha ağzı sıkıdır ve gerçekten nerede olduğu hakkında kimse emin olamamaktadır. Ziyaretçiler, oraya nasıl ulaştıklarını hatırlamamaları için kendilerine hafıza büyüsü yapılmasına razı olsalar da genelde enfes manzaralı geniş arazilerden ve büyüklükten söz ederler. Aynı zamanda dağ içindeki göle demir atmış, öğrencilerin yaz dönemlerinde dalış yaptıkları büyük, karanlık, hayalet gibi bir gemiden bahsederler.

Kaynak: Pottermore

Çeviri: Seherbaz.com