Okul Bahçesi

Her yıl belirttiğim gibi Yasak Orman’a girmek kesinlikle yasaktır! (Albus Dumbledore)

 

Hogwarts’ın muhteşem güzelliği olan bir göle, çok tehlikeli olacak bir söğüte, dersler için gerekli Bitkibilim seralarına, girilmesi yasak bir ormana, şirin bir bekçi kulübesine, öğrencilerin istasyondan gelmek için kullandıkları bir patikaya ve dersler için gerekli olan Fantastik Canavarlar için yapılmış bir ağıla sahip bir bahçesi vardır.

Şimdi hepsini teker teker anlatalım:

Göl

Hogwarts bahçesinin büyük bir kısmını kaplar. Bu gölde bir çok deniz yaratığı beraber yaşamaktadır. Büyük kara mürekkep balığı ve denizhalkı bunların en belirgin örneklerindendir.

Gölün en güzel göründüğü zaman güneşin batarken göle yansımasıdır. İnsanı kendine aşık edebilecek güzellikte olan göl bazı özel işler içinde kullanılabilir. Örneğin, 1994 yılında Üç Büyücü Turnuvası’nın 2. görevi için kullanılmıştır. Aynı zamanda gölden her yıl kayıklarla yeni gelen 1. sınıf öğrencileri geçirilir.

Resmi:

Genel Görünüm

 

Şamarcı Söğüt

Hogwarts bahçesinde bulunup kendisine yaklaşan her türlü varlığa dayak atmaya programlanmış bir söğüt ağacıdır. Kendisine yaklaşan her varlığa dallarını kullanarak saldırır. Hogwarts’a dikilme sebebi bir kurtadam olan J. Remus Lupin’in okula başlamasıdır. Bu söğüt sayesinde Lupin ağacın altında bulunan bir geçitten Hogsmeade köyünün hemen dışındaki bir barakada dönüşüm geçirmektedir. Bu sayede daha tehlikesiz bir şekilde sabahı beklemektedir.

Söğütün dayağında kurtulmanın tek yolu ağacın dibinde bulunan yumru şeklindeki düğmeye basmaktır. Bu sayede ağaç hareketini keser.

Resmi:

samarci_sogut

 

Bitkibilim Seraları

Bitkibilim derslerinin yapıldığı bu seralarda sihirli/sihirsiz bir çok bitki ve tohumları bulunur. Her dönem için ayrı sera vardır. Herşeyi güzel olan Hogwarts’ın seralarıda çok güzeldir. Seraya girince burnunuza gelen ıslak toprak kokusunu içinize çekmek size çok büyük bir mutluluk verir.

Resmi:

bitkibilim_sera

 

Yasak Orman

Hogwarts’ın kuruluşundanda önce orada bulunan yaşlı ve tehlikeli Yasak Orman. İçinde bir çok tehlikeli yaratık barındırmaktadır. At adamlar ve kabuluklar bunlara örnektir. Hogwarts öğrencilerinin buraya girmesi kesinlikle yasaktır. Eğer burada herhangi bir öğrenci yakalanırsa hem binasına puan kaybettirmeye hemde bir cezaya mahkum olur.

Resmi:

yasak_orman

 

Bekçi Kulübesi

İhtişamlı ve büyük bir şato olan Hogwarts okulu her zaman bir bekçiye ihtiyaç duymuştur. Hogwarts’ta Anahtarların ve Toprakların Bekçisi bu kulübede yaşar.

Resmi:

bekci_kulubesi

 

Patika

2. ve daha üst sınıftan olan öğrenciler istasyondan Hogwarts’a gelebilmek için bu patikayı kullanırlar. Her yıl görünmez atlarla çekilen arabarla bu patika üzerinden okulun giriş kapısına yakın bir yere ulaşırlar.

Bu patikanın bir koluda Hogsmeade köyüne gitmektedir.

Resmi:

patika

 

Fantastik Canavarlar Ağılı

Sihirli Yaratıkların Bakımı adlı ders için gerekli bir bahçedir. Ders için kullanılan hayvanlar burada beslenir.